Super Bowl LV 2021 – Betta på NFL finalen | ODDS & Betting Tips

Super Bowl LV 2021 – Betta pa NFL finalen

Super Bowl LV 2021 – Betta pa NFL finalen

Är du redo inför årets Super Bowl betting? I år spelas finalen i NFL (National Football League), för 55:e året i rad. Denna final, även känd som Super Bowl är ett av USAs och världens största sport event. Första Super Bowl genom tiderna hölls den 15:e januari 1967 när Green Bay Packers mötte och vann över, AFLs (American Football League) Kansas City Chiefs med 35 mot 10.

I denna text kommer vi kika närmare på Super Bowl odds och ge dig våra bästa Super Bowl betting tips. Så gör dig redo att placera dina bets och ladda upp med en hink kycklingvingar i riktig amerikansk anda. Sen är det bara att luta dig tillbaka och njuta av ett riktigt spännande event!

Bästa bettingsidor för Super Bowl betting

Expertisbetyg
Höjdpunkter
Välkomsterbjudande
100kr
100 % bonus upp till 100 SEK
Betta här R&V +18
  • Live streama matchen när du bettar
  • Grym välkomstbonus
  • Få snabb hjälp via kundtjänst
100kr
100 % bonus upp till 100 SEK
Betta här R&V +18
  • Live streama matchen när du bettar
  • Grym välkomstbonus
  • Få snabb hjälp via kundtjänst
LeoVegas Recension
R&V +18: 18+ år - Regler & villkor gäller, stodlinjen.se, spelpaus.se, Spela Ansvarsfullt
100kr
100 % bonus upp till 100 SEK
Betta här R&V +18
  • Supersnabb registrering
  • Stort utbud av odds och live odds
  • Säker betalmetod med Trustly
100kr
100 % bonus upp till 100 SEK
Betta här R&V +18
  • Supersnabb registrering
  • Stort utbud av odds och live odds
  • Säker betalmetod med Trustly
Speedy Bet Recension
R&V +18: Bonus gäller endast för nya kunder | Regler och villkor gäller | Spela ansvarsfullt
100kr
100 % bonus upp till 100 SEK
Betta här R&V +18
  • 100% i välkomstbonus
  • Grymma odds och sporter
  • Blixtsnabba betalmetoder
100kr
100 % bonus upp till 100 SEK
Betta här R&V +18
  • 100% i välkomstbonus
  • Grymma odds och sporter
  • Blixtsnabba betalmetoder
888sport Recension
R&V +18: Bonus gäller endast för nya kunder | Regler och villkor gäller | Spela ansvarsfullt
100kr
100 % bonus upp till 100 SEK
Betta här R&V +18
  • Superb kundtjänst
  • Ett brett urval av marknader
  • Många olika betalningsmetoder
100kr
100 % bonus upp till 100 SEK
Betta här R&V +18
  • Superb kundtjänst
  • Ett brett urval av marknader
  • Många olika betalningsmetoder
Bethard Recension
R&V +18: Bonus gäller endast för nya kunder | Regler och villkor gäller | Spela ansvarsfullt
100kr
100 % bonus upp till 100 SEK
Betta här R&V +18
  • 10 000 sportevenemang via appen
  • Avgiftsfria betalningsmetoder
  • Erbjuder livebetting
100kr
100 % bonus upp till 100 SEK
Betta här R&V +18
  • 10 000 sportevenemang via appen
  • Avgiftsfria betalningsmetoder
  • Erbjuder livebetting
UniBet Recension
R&V +18: Bonus gäller endast för nya kunder | Regler och villkor gäller | Spela ansvarsfullt
100kr
100 % bonus upp till 100 SEK
Betta här R&V +18
  • Spela direkt utan kontoregistrering
  • Grym kundservice
  • Blixtsnabba uttag med Trustly
100kr
100 % bonus upp till 100 SEK
Betta här R&V +18
  • Spela direkt utan kontoregistrering
  • Grym kundservice
  • Blixtsnabba uttag med Trustly
Hajper Recension
R&V +18: Bonus gäller endast för nya kunder | Regler och villkor gäller | Spela ansvarsfullt
100kr
100 % bonus upp till 100 SEK
Betta här R&V +18
  • Marknadens bästa betalmetoder
  • Konto utan registrering med BankID
  • Live streama matchen när du bettar
100kr
100 % bonus upp till 100 SEK
Betta här R&V +18
  • Marknadens bästa betalmetoder
  • Konto utan registrering med BankID
  • Live streama matchen när du bettar
ComeOn Recension
R&V +18: Bonus gäller endast för nya kunder | Regler och villkor gäller | Spela ansvarsfullt
1.500kr
100 % bonus upp till 100 SEK
Betta här R&V +18
  • Ingen registrering krävs
  • Sportbonus för bettare
  • Stort antal marknader och matcher
1.500kr
100 % bonus upp till 100 SEK
Betta här R&V +18
  • Ingen registrering krävs
  • Sportbonus för bettare
  • Stort antal marknader och matcher
Snabbare Recension
R&V +18: Bonus gäller endast för nya kunder | Regler och villkor gäller | Spela ansvarsfullt
100kr
100 % bonus upp till 100 SEK
Betta här R&V +18
  • Kräver ingen registrering
  • Välkomstbonus med 1x omsättning
  • Stort antal odds på större event
100kr
100 % bonus upp till 100 SEK
Betta här R&V +18
  • Kräver ingen registrering
  • Välkomstbonus med 1x omsättning
  • Stort antal odds på större event
No Account Bet Recension
R&V +18: Bonus gäller endast för nya kunder | Regler och villkor gäller | Spela ansvarsfullt
100kr
100 % bonus upp till 100 SEK
Betta här R&V +18
  • Spännande livebetting
  • Erbjuder höga odds
  • Grym välkomstbonus
100kr
100 % bonus upp till 100 SEK
Betta här R&V +18
  • Spännande livebetting
  • Erbjuder höga odds
  • Grym välkomstbonus
Bet365 Recension
R&V +18: Utbetalningar exkl. insatsen i spelkrediter. Villkor, tidsbegränsningar & undantag tillämpas.

Det är inga svårigheter att hitta bettingsidor som erbjuder bra Super Bowl odds. De flesta välsorterade bettingsidor erbjuder sina medlemmar möjligheten att satsa på Amerikansk Fotboll, och dessa tillhandahåller naturligtvis även Super Bowl betting.

När det kommer till att hitta bästa bettingsidor är det med Super Bowl betting som med vilken typ av betting som helst, det gäller helt enkelt att hitta en bettingsida av hög kvalitet med egenskaper som passar dina önskemål.

Värt att ta hänsyn till:

  • Super Bowl odds. Naturligtvis är det värt att jämföra odds för att få ut mesta möjliga av din Super Bowl betting.
  • Bonus eller ej? Är du intresserad av, och erbjuder sajten en betting bonus?
  • Uttagsmetoder och hastighet
  • Annat utbud

Vi på Betting24 har självklart sett till att göra läxan åt dig. Välj och vraka mellan nätets bästa bettingsidor för Super Bowl betting i vår lista.

Här kan du se finalen

Det finns flera olika sätt för dig som vill se Super Bowl 2021. Vanligtvis hade det varit möjligt att se finalen live på plats i Raymond James Stadium i Tampa, Florida. Dock, med tanke på situationen i världen, finns det en risk att detta alternativ är ute ur leken.

Livesändningen av Super Bowl drar igång strax innan midnatt (dvs klockan 23:30 den 7/2 2021). Själva finalmatchen startar däremot inte förrän 00:30 den 8/2 2021, svensk tid. Om du planerar att se hela matchen kan du räkna med att vara upp till minst 03:00.

Det finns flera sätt att se den livesända finalmatchen men om det är svensk TV du vill titta på så är det Viasat du ska vända dig till. Det innebär att du kommer kunna se Super Bowl på TV6 samt på Viaplay.

Tampa Bay Buccaneers vs. Kansas City Chiefs

I årets Super Bowl möts två populära lag där varken det ena eller det andra är obekanta med att spela i Super Bowl finalen. Kansas City är till och med regerande mästare just nu. Har du inte koll på lagen som möts i årets Super Bowl? Ingen fara. Nedan finner du en kort överblick över de båda lagens bakgrund så att du enklare kan bilda dig en uppfattning om vilket lag du tror är värt att satsa på.

Tampa Bay Buccaneers

tampa bay buccaneersTampa Bay Buccaneers är baserad i just Tampa. Florida. De tillhör tävlar i NFL och tillhör NFCs “South Division”. Tampa Bay-laget ägs av Glazer-familjen och laget har varit med i NFL sedan 1976 och spelar sina hemmamatcher på Raymond James Stadium i Tampa.

Tampa Bay Buccaneers har sannerligen haft blandad framgång i NFL, och har i långa perioder ansetts vara ständiga förlorare. Bland annat förlorade laget sina första två säsonger (26 förluster på rad). De förlorade även 14 säsonger utan avbrott mellan 1983 och 1996.

På senare år har det gått något bättre för “the Bucs”. Laget vann sin allra första Super Bowl-titel år 2002 och har nu chans på ytterligare en titel i årets upplaga.

Snabbfakta

Namn: Tampa Bay Buccaneers

Smeknamn: The Bucs

Färger: Röd, tenn, orange och svart

Viktig spelare: Quaterback Tom Brady

Ägare: Familjen Glazer

Maskot: Captain Fear

Playoffs: NFL: 1979, 1981, 1982, 1997, 1999, 2000, 2001, 2002, 2005, 2007, 2020

Kansas City Chiefs

Kansas City ChiefsI år stegar Kansas City Chiefs in på spelplanen precis som de gjorde för första gången 1967. Även den här gången spelar Kansas City Chiefs på bortaplan.

Kansas City Chiefs startades redan 1960, men hade då sitt säte i Dallas, Texas. Några år senare flyttades laget till Kansas City, Missouri och fick namnet Kansas City Chiefs. Laget har tävlat sedan år 1970 i NFL (AFC West Division).

På sin meritlista har Chiefs tre vunna AFL mästerskap. Dock har laget haft det mycket kämpigt under playoffs där de förlorade alla playoffs utom en (10 av 11) från 1993 till 2017. På senare år har Kansas City Chiefs dock lyckats vända den olyckliga trenden och vunnit fyra av sina fem senaste playoffs. Senast när de vann Super Bowl LIV med 31 – 20 mot San Francisco 49ers.

Snabbfakta

Namn: Kansas City Chiefs

Smeknamn: The Redwood Forest, Legion of Zoom

Viktig spelare: Quaterback Patrick Mahomes

Färger: Röd, vit guld

Ägare: Familjen Hunt

Maskot: K. C. Wolf

Playoffs: AFL: 1962, 1966, 1968, 1969, NFL: 1971, 1986, 1990, 1991, 1992, 1993, 1994, 1995, 1997, 2003, 2006, 2010, 2013, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020

 

Super Bowl betting tips

Super Bowl betting tips 2021: Kansas City Chiefs är favoriter

Det är föga förvånande att se att Kansas City Chiefs är favoriter inför den stora Super Bowl matchen. Som regerande titelhållare är det troligt att Kansas City Chiefs är ordentligt sugna på att hålla kvar titeln ännu ett år, och historiskt sett är de utan tvekan det starkaste laget.

Kansas City Chiefs har i år varit ligans bästa lag (15-2) och har chans att göra något som enbart ett fåtal lag klarat av tidigare, det vill säga vinna två år i sträck. Bland lag som tidigare lyckats med samma bravad finner man bland annat Green Bay Packers, San Francisco 49ers och Dallas Cowboys.

Kansas City Chiefs vinner Super Bowl LV

Det är troligt att Kansas City Chiefs vinner Super Bowl LV och vi väljer därför att satsa på detta. Vi tycker inte det finns något som tyder på att Tampa Bay Buccaneers skulle överraska, och oddsen på majoriteten av bettingsidor talar för detsamma.

Super Bowl odds

Sugen på att satsa på Super Bowl betting? Utbudet av marknader att välja mellan är stort. Bland annat kan du satsa på vinnaren, över/under på totala poäng, vem som kommer göra första touch down, antal touch downs (totalt) och mycket mer. Nedan har vi listat några av nätets bästa Super Bowl odds på marknadens bästa bettingsidor:

Vinner Super Bowl LV

Tampa Bay BuccaneersKansas City Chiefs
Bethard:2.501.60
Hajper: 2.451.58
Nordicbet: 2.451.59

Över/Under Touch Downs

Över 7Under 7
ComeOn!1.861.71
Bethard:1.951.80
Hajper: 1.951.80

Vem gör Touch Down? (Bethard)

FörstaSista När som helst
No Touchdown Scorer201.00201.00201.00
Tyreek Hill7.507.501.66
Travis Kelce7.507.501.66
Leonard Fournette11.0011.002.20
Mike Evans12.0012.002.20
Chris Godwin 14.0014.002.50
Clyde Edwards-Helaire15.0015.002.80
Darrel Williams15.0015.002.65
Ronald Jones18.0018.003.10
Rob Gronkowski19.00 19.003.30
100kr
100 % bonus upp till 100 SEK
Betta här R&V +18
  • Superb kundtjänst
  • Ett brett urval av marknader
  • Många olika betalningsmetoder
100kr
100 % bonus upp till 100 SEK
Betta här R&V +18
  • Superb kundtjänst
  • Ett brett urval av marknader
  • Många olika betalningsmetoder
Bethard Recension
R&V +18: Bonus gäller endast för nya kunder | Regler och villkor gäller | Spela ansvarsfullt

Fakta om Super Bowl LV (2021)

Här kommer lite kort fakta som kan vara intressant för dig som bestämt dig för att kika på Super Bowl i år.

  • I år skänks hela 7500 gratisbiljetter till COVID-vaccinerad vårdpersonal som tack för deras arbete under den fortgående pandemin.
  • Arenan tar emot totalt 22 000 besökare i år trots en kapacitet på 65 000.
  • Under halvtidspausen väntar som vanligt underhållning i världsklass. I år med The Weeknd.
  • Under Super Bowl äts det över en miljard kycklingvingar i USA. Faktum är att eventet är den dag på året när det förtärs mest mat, strax efter Thanksgiving.

Sammanfattning

Årets upplaga av Super Bowl kommer garanterat bli ett spännande spektakel. Inte enbart på grund av att vi får se regerande mästarna Chiefs försöka försvara sin titel och bli mästare två år i rad, utan även möjligheten att se otippade The Bucs skrälla ordentligt om de skulle lyckas vinna mot alla odds. Dessutom vet alla att pausunderhållningen i Super Bowl är alltid är riktigt underhållande.